4.5. Slevové kódy
Slevové kódy jsou zobrazené jako tabulka obsahující slevové kódy naimportované z dodaného souboru přes SFTP nebo přes API.
Lze zde také najít přehled slevových kódů a atributů (typ, počet platných kódů, platnost či hodnotu) a zjistit tak např. komu byl daný kód poskytnut.
Formát a typ slevových kódů (hromadný, individuální) je definován a odsouhlasen při onboarding procesu dle dokumentace. Více informací ohledně onboardingu lze nalézt zde.
Slevové kódy se do šablony vkládají pomocí dynamických polí, tedy např. užitím syntaxe {{discounts[svatek].code}}. Více informací o dynamických polích a personalizaci lze nalézt v příslušné metodice zde.
Targito pracuje s individuálními a hromadnými slevovými kódy.
Pro propsání hromadného kódu se používá záspis: {{discounts[id].code}}, pro propsání individuálního kódu: {{_individual_discounts[id].code}}.
Informace:
Individuální slevový kód je unikátní pro jednoho zákazníka pro konkrétní kampaň a na konkrétní období s určitou platností.
Hromadný slevový kód je společný pro více zákazníků v rámci konkrétní kampaně.
Individuální slevové kódy se do newsletteru mohou propsat z databáze (zásobníku) slevových kódů, která se do Targita importuje z CSV souboru dodaného přes SFTP nebo mohou tyto kódy být načtené do kampaně přes API.
Více informací o načítání slevových kódů do kampaní přes API lze nalézt v příslušné metodice zde.
Tip:
Propsání data u platnosti slevových kódů do šablony.
Lze nastavit v případě použití syntaxe {{_individual_discounts[id].valid_to_formatted}}.
Pro to, aby se u slevových kódů zobrazovalo datum platnosti ve formátu DD.MM.RRRR, stačí v rámci importu vložit atribut "valid_to_formatted" včetně příslušných hodnot i do zdrojového CSV souboru.
Pozor!
V případě importu slevových kódů do databáze Targita je potřeba, aby klient pravidelně hlídal, že je slevových kódu v tomto zásobníku dostatek a v předstihu importoval kódy nové.
Segmentace zákazníků, kteří použili voucher:
Při práci s vouchery / slevami jsou obvykle dvě možnosti a platí jak pro tracking, tak v CSV (je to totožné):
Uvádět slevu jako samostatnou položku
Typický příklad je voucher na 100 Kč, kde je nejlepší možnost dát položku sleva, 1x s cenou -100Kč. Ta se tím odečte při součtu a lze pak jednoduše segmentovat - pokud bude třeba ID sleva100, tak lze vybrat všechny kontakty, kteří za poslední rok nakoupili produkt sleva100.
Z toho důvodu je vhodné si vybrat dobré ID "produktu" pro tu slevu, aby se pak pohodlně segmentovalo. Tohle je asi ve většině případů preferovaná varianta.
Rozpočítat slevu mezi produkty
Tohle je příklad, který dává smysl spíše pro procentuální slevy, například 10% na objednávku. Pokud tedy zákazník nakoupí produkt za 500Kč a 200Kč, tak nebude mít slevu -70Kč, ale rovnou se sleva odečte na 450Kč a 180Kč.
Tím, ale ztrácíme informaci o tom, že zákazník nakoupil se slevou 10% v segmentaci. To je řešitelné případně tím, že tam dám položku za 0Kč s ID sleva, pokud je ta informace důležitá.