3.2. Prvky v šabloně
Jakýkoliv prvek je možné skrýt pro zobrazení na mobilu (např. pokud menu zabírá moc místa, tak se na telefonu nezobrazí, ale na desktopu ano).
U všech prvků jsou v nabídce 4 tlačítka:
křížek = smazat, propiska = upravit, zásuvka = vytvořit widget, plus=duplikovat
Pozor!
Pokud je u nějakého prvku omezený počet znaků např. na 200, nejde pouze o znaky výsledného textu, ale je to celkový počet znaků v HTML daného textu.
Tudíž jakákoli úprava textu (např. tučné zvýraznění, barva, odsazení na další řádek apod.) se počítá do počtu znaků.
Např. slovo “KOLO” jsou 4 znaky, ale “KOLO” tučně je celkem 21 znaků, protože HTML zápis je “<strong>KOLO</strong>”.
3.2.1 Box
Prvek, do kterého se vkládají další prvky, které pak lze společně přesouvat.
Po rozkliknutí úprav je možné vidět možnosti, se kterými lze pracovat - při kódování šablony jsou nastaveny defaultní nastavení podle přání klienta, tj. odsazení, barva pozadí boxu atd. > volby se dají měnit i dodatečně.
Nastavovat lze vnitřní i vnější odsazení.
Tip:
Pro správné zobrazení newsletteru je doporučeno mít všechny prvky v šabloně vložené v jednom společném boxu. Jde o preventivní opatření, které minimalizuje riziko, že se nějaký prvek roztáhne na šířku více než jiný prvek v dané kampani.
3.2.2 Text
Lze si vybrat typ, barvu, velikost písma -> automaticky vyskakují typy fontů a barev, které byli klientem definovány při onboardingu vybral/nastavil.
Je možné nastavit až 7 typů písma.
Tip:
Při zkopírování textu v odrážkách (např. z webu, z dokumentu) je možné, že je zkopírovaný s nedělitelnými mezerami, s formátováním atd. Proto je vždy nutné ho nejdříve vložit do poznámkového bloku a podívat se na nedělitelné mezery, aby se nepokazilo formátování textu, a až pak vložit do šablony!
Základní dělení kódů pro dynamické ceny je:
.price_vat → definuje aktuální cenu, například po slevě
.price_original → definuje původní cenu, například před slevou
Hodnota před “.price” je konkrétní soubor, jehož cena se má propsat do textu. Tento kód lze jednoduše nalézt v zdrojovém kódu HTML po kliknutí na tlačítko “HTML” v pravém horním rohu a pomocí Ctrl+F dohledat například “Kč”. Poté stačí zkopírovaný kód vložit do textu (viz obrázek níže).
V tlačítku “Zdroj” (viz screenshot) lze vidět zdroj textu/písma - lze využívat pro kontrolu textu např. při použití prokliků. Pokud se při práci ve zdroji má něco ukládat, tak je třeba kliknout zpátky na normální text (tj. ne zobrazení zdroje) a pak kliknout na uložit. Ve zobrazení přes zdroj se změny neuloží.
3.2.3 Sloupce
Doporučuje se zvolit max. 3-4 sloupce (v případě, že jsou do nich vkládány texty, produkty atd.), a to z důvodu správnosti formátování a čitelnosti.
Sloupců může být i více (např. pokud se do nich vkládají malé obrázky/ikony produktů) - v každém případě je nutné vzhled a rozložení sloupců kontrolovat skrze náhledy, či posláním testovacího e-mailu.
Dá se pracovat s poměrem šířek sloupců - pokud šířka není specificky upravena, tak se rozdělují rovnoměrně (např. při použití dvou sloupců - 50:50), je ale možné si zvolit rozložení podle potřeby, procentuálně (tj. pokud jeden sloupec má být širší než druhý).
Do sloupce je možné vložit další sloupce, pokud je to žádoucí (např. pokud uživatel chce vložit menu).
Pro jednodušší práci se sloupci je možné zvolit pohled mřížky, viz obrázek níže:
Práce se sloupci:
Zvolí se počet sloupců.
Zvolí se odsazení (příp. vnější/ vnitřní mezery mezi sloupci).
Odsazení je možné změnit v průběhu vytváření šablony (např. proto, aby se prvky vešly vedle sebe).
Zvolí se vertikální zarovnání.
Zvolí se rozložení na mobilu.
Pokud je zvoleno “ponechat vedle sebe” - prvky menu zůstanou vedle sebe.
Pokud je zvoleno “zalomit pod sebe” - prvky se seřadí tak, že budou pod sebou.
Při zalomení pod sebe je vhodné zvolit poloviční odsazení po stranách (viz níže).
3.2.4 Produkty
Prvek “produkty” je propojen s feedem produktů.
Po kliknutí na “vybrat produkt”, lze vyhledat např. ID produktu/ nebo název (část názvu) produktu a následně se propíší do šablony informace o vybraných produktech (název, popis, obrázek, cena).
Informace o produktech se propisují automaticky (např. název, popisek, obrázek), ale je možné je upravovat.
U jakéhokoliv staticky vloženého produktu je možné dopisovat/přepisovat parametry např. cenu, info o produktu atd.
Ceny u produktů - u statických produktů se mohou upravovat přímo v šabloně, je možné je úplně skrýt, případně je možné si zvolit (zaškrtnout) možnost “Automatické ceny “ a v čase rozesílky se pak v šabloně zobrazí (se propíší) aktuální ceny z feedu.
Při vkládání prvku “produkt” je důležité zvolit správný layout sloupců, do kterých jsou produkty vkládány.
Layout je možné zvolit kliknutím na produkt v šabloně, v poli “Layout”, kde je nutné zvolit produkt se správným počtem sloupců - tedy pokud jsou vkládány 2 produkty, tak je nutné zvolit layout s dvěma sloupci
3.2.5 Články
Do šablony je také možné propisovat články - funguje to stejně jako u produktů, tj. ze strany klienta je se do platformy Targito sdílejí feedy s články.
Pokud nejsou články sdíleny pomocí feedu, pak je možné si článek v šabloně připravit ručně - tj. příprava nadpisu, obrázku, popisku a přidáním tlačítka s odkazem na blog (např. “Přečíst více”).
Layout článků funguje stejně jako layout produktu a nastavuje se stejným způsobem (viz odstavec výše).
3.2.6 Kategorie
Při použití této funkce se do šablony propíše obrázek a popisek z feedu produktů (pokud informace o kategoriích klient do platformy Targito sdílí). Pokud je v rámci informací dodáván i obrázek k jednotlivým kategoriím, pak je možné jednotlivé obrázky automaticky propisovat do šablony. Příjemce e-mailu se pak může (stejně jako u produktu) prokliknout rovnou do určité kategorie na webu skrze obrázek.
3.2.7 Tlačítko
Je většinou přednastavené v rámci master šablony; používáno pro různé url adresy směřující příjemce e-mailu na web.
Je možné si nastavovat výšku, šířku, zarovnání, barvy a měnit jeho text a kam má směřovat.
Nastavení defaultního tlačítka:
Otevření nastavení Designu.
Zvolení šířky, výšky, barvy, polohy, typu ohraničení, zaoblení.
Zvolení textu tlačítka a URL odkazu na proklik.
Zvolení velikosti, barvy fontu a pozadí, stylu písma.
Pole “Hover background color” = nastavení barvy tlačítka, která se zobrazí při najetí kurzorem na tlačítko; toto je možné měnit jen v nastavení designu (ne přímo v šabloně).
Zvolení vnitřního a vnějšího odsazení, poloměru, typu a barvy ohraničení.
3.2.8 Logo
Při použití této funkce se rovnou načte logo společnosti s proklikem na homepage, což šetří práci (není potřeba pokaždé nahrávat obrázek loga, stačí pouze zvolit tento prvek a logo se načte do šablony).
Je možné nastavit odsazení, zarovnání.
3.2.9 Obrázek
Je možné vložit obrázek ze souborů.
Povolené formáty jsou: png, gif (limit pro gif je 5 MB), jpg, jpeg.
Je možné zvolit jiný obrázek pro desktop i pro mobil (tj. při zobrazení na mobilu se bude ukazovat jiný obrázek, než při zobrazení na desktopu).
Možné nastavit url k prokliku skrze obrázek.
Stejně jako u ostatních prvků je možné nastavit výšku, šířku, zarovnání.
3.2.10 Dynamické produkty
Umožňuje personalizaci produktové nabídky.
Je možné si zvolit, kolik produktů se má v newsletteru zobrazovat.
Existují různé zdroje dynamických produktů; v pole “Zdroj dynamických produktů” se vybere zdroj produktů, které se mají v šabloně zobrazit (např. naposledy navštívené produkty, či produkty v košíku - viz obrázek níže).
Je možné vytvořit i vlastní seznam produktů, které se mají dynamicky zobrazovat, podle předem definovaných podmínek.
Pokud žádné dynamické produkty daný seznam neobsahuje, tak se tato část v newsletteru vůbec nezobrazí
Na layoutu se volí, jak budou produkty uspořádány.
Text, který patří k dynamickým produktům je důležité vkládat přes prvek dynamických produktů (do pole “Text”) a ne jako samostatný prvek textu (viz obrázek níže). Je to proto, že text vložený přes prvek “Text” se bude v šabloně ukazovat všem příjemcům, tedy i těm, kterým se dynamické produkty neukazují. Naproti tomu text přidaný přes dynamické produkty, se bude zobrazovat jen u dynamických produktů, a tedy jen těm příjemcům, kterým se zobrazují i dynamické produkty.
3.2.11 Hodnocení
Je možné přidat hodnocení zákazníků do šablony na základě sdílení feedu hodnocení (z Heuréky).
NEDĚLÁ se dynamicky (aby se zajistilo, že se nenahraje špatné hodnocení).
Je vždy potřeba si vydefinovat, co vše se bude u hodnocení zobrazovat - automaticky se dodá jen slovní hodnocení, ale je možné propisovat i hvězdičky, název/jméno zákazníka atd.
Postup nastavení hodnocení:
V prostředí platformy Targito (tj. je nutné opustit prostředí editace šablony) je nutné kliknout na záložku “Data” a poté na volbu “Hodnocení”.
Zkopírovat ID hodnocení (případně pokud zde není hodnocení, je nutné jej importovat).
Následně je potřeba se vrátit zpět do šablony a vybrané ID vložit do políčka “vybrat hodnocení” a hodnocení se automaticky propíše.
3.2.12 QR kód
Do platformy Targito je možné sdílet feed QR kódů, který lze vložit do šablony (každý zákazník má díky dynamickému zobrazení jiný QR kód).
Lze ho vložit i staticky (jako obrázek).
3.2.13 Odpočet času
Nastaví se datum a čas, do kterého se má odpočítávat (např. platnost akce) a následně se v šabloně odpočítává např. pro Black Friday.
3.2.14 Net Promoter Score (NPS)
Widget sloužící k hodnocení; příjemci e-mailu hodnotí pomocí smajlíků, nebo číselné řady (viz obrázek níže).
Na každý hodnotící prvek (tedy smajlík, či číslo z číselné řady) je nutné napojit url, aby bylo možné zaznamenat akci prokliku a bylo tak následně možné sledovat prokliky v heatmapě.
Url může být buď stejná pro všechny hodnotící prvky, nebo je možné na každý hodnotící prvek napojit jinou url např. podle toho, jak zákazník hodnotí (např. špatný smajlík - landing page “Je nám líto, že se vám naše nabídka nelíbí.”).
Výsledky hodnocení je možné vidět v reportech -> v reportech nahoře je ikona “NPS” .
Je třeba definovat, co jednotlivými typy score hodnotíme.
3.2.15 Custom widget
Widget je složen z více prvků, díky tomu ulehčí práci, protože není nutné ho pořád skládat znovu, a je tak možné ho používat pro více šablon.
Při duplikaci šablony do jiné jazykové mutace se vytvořený widget rovnou automaticky přehodí do jazykové verze dané mutace (podmínkou je, že widget je pro danou jazykovou mutaci předem vytvořený).
V master šabloně tvořené společností Targito je vždy vytvořený widget hlavičky a patičky.
Tvoření dalších widgetů je možné kliknutím na ikonku ,,zásuvky“ , čímž je možné vložit zvolený prvek do widgetu (viz obrázek níže).
Lze ho vložit i do jiných šablon a pak už widget nelze upravovat tj. nelze přesouvat prvky, ale je možné upravovat textové informace (např. změny adresy ve widgetu v patičce).
K upravení informace je třeba kliknout na “Upravit rozvržení” (přes ikonu tužtičky u widgetu) a zobrazí se html kód, který je možné upravovat (pro rozlišení jsou zde textové věci napsány bílou barvou) -> změna se automaticky projeví všude, kde je widget vložený (případně je možné widget měnit it skrze “Nastavení” > “Vlastní rozvržení.”).
3.2.16 Personalizace
Jakýkoli obsah šablon lze personalizovat, tedy např. oslovit příjemce kampaně jeho jménem či příjmením.
Kromě obsahu šablony je možné personalizovat také předmět e-mailu, preheader, ale také jméno či adresu odesílatele, dále pak odkaz u prvku Obrázek nebo hodnotu u prvku QR kód.
Obecně lze personalizaci vložit kamkoli do šablony, kde uživatelské rozhraní umožňuje vkládat prvek Text.
Personalizovat lze pomocí jednoduché syntaxe tzv. “personalizačního jazyka”.
Výpis hodnoty ze sloupce u kontaktu
Každý kontakt má ve sloupcích (atributech) uložené hodnoty, které se do Targita dostávají buď pravidelnou synchronizací dat nebo jde o hodnoty, které dopočítává Targito dle dostupných dat.
Všechny tyto hodnoty jsou k dispozici pro personalizaci, ať už pro výpis nebo pro použití v podmínkách, kdy se má která část obsahu zobrazit či nezobrazit.
Vypsat lze jakoukoli hodnotu z libovolného sloupce u kontaktu, a to pomocí zápisu se složenými závorkami: {{contacts.[název sloupce]}}
Pro vypsání hodnoty uvedené u kontaktu ve sloupci “jmeno” bude tedy zápis: {{contacts.jmeno}}
Někdy může být v nějakém sloupci u kontaktu uvedena URL adresa, kterou lze rovněž propsat pomocí personalizace do šablony kampaně.
Podmíněná personalizace
V praxi je často vyžadováno oslovení dle pohlaví, tedy např. Milá [jméno zákaznice],… pro ženy, případně Milý [jméno zákazníka],… pro muže.
Pro tyto účely je možné v rámci personalizace využít podmínek, pokud klient zároveň eviduje informaci o pohlaví pro jednotlivé kontakty.
Případně je rovněž dobré mít připravenou univerzální variantu, pokud u kontaktu není pohlaví uvedeno.
Syntaxe dané podmínky využívá klíčových slov “if”, “elseif”, “else” a “end” (tedy “pokud” …. “nebo pokud” … “jinak” …).
Pokud se v podmínkách používá více atributů, které musí platit současně, uvádí se mezi nimi and (tedy “a zároveň”).
V případě, že se atribut porovnává s nějakou hodnotou, používá se logický operátor == (dvě rovnítka za sebou).
Daný zápis s podmínkami lze uvést nejen přímo v šabloně, ale také v předmětu či v preheaderu e-mailu.
Podmíněné zobrazení části obsahu
Podmíněnou personalizaci lze kromě oslovení využít i pro zobrazení odlišného obsahu šablony v rámci jedné kampaně dle určitých kritérií.
Takto je možné např. zobrazit dámské či pánské oblečení dle pohlaví, které je u kontaktu uvedeno, čili ženám se zobrazí dámské oblečení a mužům naopak pánské.
Případně je i zde dobré mít připravenou část šablony, která se zobrazí kontaktům v případě, kdy u nich atribut pohlaví není vyplněn.
Zobrazení nejbližší prodejny
Pokud klient využívá modul GPS a eviduje u kontaktů nejbližší pobočku (např. atribut “_nearest_branches”), lze personalizační jazyk využít i pro zobrazení nejbližší pobočky přímo v kampani.
Každému kontaktu se poté může zobrazit v e-mailu jeho nejbližší pobočka včetně dodatečných informací, které jsou vyplněny u jednotlivých poboček v sekci “Data - Pobočky”.
Pokud je nějaký atribut datového typu “pole” a obsahuje více hodnot, lze všechny tyto hodnoty daného pole vypsat pomocí cyklu.
Obecný zápis je poté ve tvaru: {{each contacts.[název pole]}}{{loop_var}}{{end}}
Personalizace ve jméně odesílatele
Jméno odesílatele e-mailu lze dynamicky přizpůsobit např. dle konkrétní osoby (obchodníka).
V přehledu kontaktů je nezbytné mít specifický sloupec (např pm_id), v kterém je uvedené jméno obchodníka pro daný kontakt.
V nastavení rozesílky je potřeba uvést do pole Jméno odesílatele tento zápis, který obsahuje vybrané obchodníky, kteří jsou uvedeni v sloupci pm_id.
{{if (contacts.pm_id == 'novak')}}Petr Novak|Targito{{elseif (contacts.pm_id == 'koubek')}}Michal Koubek|Targito{{elseif (contacts.pm_id == 'pospisilova')}}Radka Pospíšilová|Targito{{else}}Targito{{end}}
Konkrétní jméno obchodníka se poté zobrazí kontaktům jako odesílatel. V případě, že jméno není u kontaktu vyplněno, zobrazí se název firmy.
3.2.17 Režim “dark mode”
E-mailoví klienti (Gmail, Outlook, Apple mail apod.) mohou vykreslovat newsletter v režimu “dark mode” odlišně, proto nelze aplikovat obecný postup pro zajištění požadovaného vzhledu newsletteru v tomto režimu.
Barvu písma pro režim “dark mode” nelze nijak změnit, toto záleží pouze na daném e-mailovém klientovi (potažmo operačním systému zařízení).
Tmavý text bude tedy v režimu “dark mode” světlý, zatímco světlý text bude naopak tmavý. Specifikovat konkrétní barvu ale není možné.
V rámci editace šablony nelze nijak změnit barvy ikonek či obrázků, nicméně ikonky a obrázky je možné podbarvit, případně kolem nich vytvořit bílý obrys.
Tento bílý obrys poté nebude viditelný v klasickém zobrazení “light mode”, zatímco v režimu “dark mode” způsobí, že ikonka či obrázek nezanikne na černém pozadí.
Případně je vhodné používat ikonky či obrázky s transparentním pozadím, zde je ale nutné brát v úvahu zobrazení takového obrázku na černém pozadí.
3.2.18 Exportování šablony z Targito
Šablona se exportuje pomocí překliknutí ze záložky Design na záložku HTML (v pravém horním rohu) a zkopíruju si zobrazený HTML kód šablony. Viz obrázek.