2.1. Cross sell (také xsell)
Tento modul se dívá do objednávek na to, které produkty se společně prodávaly, či zobrazovaly, a na základě toho doporučuje produkty, které by si zákazníci mohli k již zakoupenému produktu dokoupit (např. mobil a obal na mobil), tj. výsledkem modulu cross-sell je to, že každý kontakt má ve sloupcích uložená ID produktů.
Nastavuje se pro každý web zvlášť - postup je tedy: nastavení výchozího nastavení > uložení výchozího nastavení > poté zapnutí u dalších webů.
Cross-sell se nepočítá se pouze v rámci jedné objednávky, ale existuje zde i tzv. zpětný scoring, tj. pokud si zákazník něco zakoupil v pondělí a poté si něco zakoupí i ve středu, tak se tato skutečnost také bere v potaz při scoringu - čím více je další nákup časově vzdálený od prvního nákupu, tím nižší scoring má (tato informace se počítá na pozadí).
V poli “Minimální počet společných nákupů” a v poli “Minimální počet společných zobrazení” se defaultně zobrazují výchozí hodnoty; tyto hodnoty je možné různě měnit podle preferencí nastavení.
Nastavení:
Společně nakupované
Díky informacím z objednávek platforma Targito ví, jaké produkty zákazníci nejčastěji nakupují společně.
Ke každému kontaktu se nastavuje maximální počet produktů, který se může zákazníkovi doporučit.
Vypočítané produkty se uloží do sloupce ke každému kontaktu.
Sloupec se vytvoří automaticky (tj. nemohu vybrat jiný sloupec) - vždy pod názvem: _xsell (sloupce vytvořené platformou Targito mají vždy na začátku podtržítko, aby byly odlišeny od sloupců vytvořených klientem).
Minimální počet společně nakupovaných produktů - je nutné nastavit kolikrát minimálně musí být dva produkty zakoupené dohromady, aby se braly při doporučování produktů v potaz.
Společně zobrazované
Díky informacím z webového trackingu platforma Targito sleduje, na jaké produkty se zákazníci dívají společně, a na základě toho je schopna doporučovat zákazníkům vhodné produkty (tj. nejde jen o zakoupené produkty, ale i zobrazované).
Číslo minimálního počtu zobrazení by mělo být vyšší, než číslo minimálního počtu společných nákupů (protože počet návštěv je obecně vyšší, než počet objednávek).
Vypočítané produkty se uloží do sloupce ke každému kontaktu (sloupec se vytvoří automaticky, vždy pod názvem: _xsell_viewed).
Příklad použití:
Doporučení produktu 2-4 týdny po nákupu (je dobré se zamyslet nad tím, v jaké době doporučovat další produkty, záleží to na podstatě e-shopu a nabízeného zboží - e-shop, který prodává kuchyně nebude nabízet za dva týdny další kuchyň).
Příklad podmínkování: zákazníci, kteří nakoupili před x dny A ZÁROVEŇ pole _xsell není prázdné A ZÁROVEŇ po nějakou dobu kontakt _xsell neobdržel.
Pokud je sloupec x_sell typu “pole”, tak se celý obsah při importu přepisuje, tj. stávající obsah se vymaže a nahradí se novým obsahem, např. pokud si kontakt přidal (nebo odebral) na webu zboží do oblíbených, tak se v daném sloupci nahradí novou hodnotou.
2.2. Dynamické produkty z hodnot v tabulce Contacts
Modul vytváří datový zdroj z hodnot uložených v polích v tabulce Contacts. Díky tomu je následně možné využívat prvek “dynamické produkty”, který se vkládá do šablony (více o dynamických produktech naleznete zde).
Nastavení:
Z pole tabulky Contacts je nutné vybrat příslušný sloupec, např. v případě výše zmíněného cross sellu by to tedy byl _xsell). Sloupec je nutné v nastavení nazvat. Jakmile se klikne na “uložit výchozí nastavení” (a modul se zapne), tak se v dynamických produktech (v šabloně) objeví nový zdroj produktů.
Příklad použití:
Ideální na kampaně price drop z wishlistu na webu nebo naskladnění z wishlistu - podmínkou použití je, že e-shop musí mít zavedený wishlist a z webu musí být do platformy dodávány příslušné informace.
Pokud tento prvek nemá k dispozici žádné dynamické produkty, tak se nenaplní, tzn. pokud u sebe kontakt nemá potřebné informace, pak se tam nic neukáže.
2.3. GPS
Modul vypočítá GPS lokaci pro každý kontakt a pobočku podle PSČ.
GPS modul je možné využívat, i pokud klient pobočky nemá (např. právě pro segmentaci, viz příklad níže).
Nastavení:
U kontaktu je nutné vybrat pole, do kterého se má v tabulce Contacts ukládat zeměpisná šířka (latitude), zeměpisná délka (longtitude) a PSČ kontaktu - platforma Targito pak právě na základě PSČ kontaktu vypočítá zeměpisnou délku a šířku a tak je možné využívat (přibližnou) GPS lokaci kontaktu.
Pozor!
sloupce _latitude a _longtitude se v dtb nevytvářejí automaticky, proto je potřeba je v databázi vytvořit před nastavením GPS modulu.
Příklad použití:
Díky tomuto modulu lze v rámci segmentace kontaktů použít podmínku “Vzdálenost od GPS lokace (v kilometrech)”, zadat GPS souřadnice libovolného místa a určit v jakém okruhu od daného místa se má kontakt nacházet.
Pokud je tedy žádoucí vybrat pouze ty kontakty, které se nachází v okruhu například 50 km od centra Prahy, stačí zadat příslušné GPS souřadnice Prahy a vybrat možnost “Je menší nebo rovno” hodnotě 50.
Na toto navazuje další funkce modulu - Nejbližší pobočky
Zdrojem informací nejbližších poboček je:
dopočítání nejbližší pobočky podle GPS lokace - u každého kontaktu musí být sloupec typu pole a do něj platforma Targito vypočítá (a uloží) všechny nejbližší pobočky - ke každé pobočce je v platformě Targito uložena zeměpisná šířka a délka, které se výpočtem porovnají se zeměpisnou šířkou a délkou u kontaktu; na základě toho se k danému kontaktu přiřadí pobočka, kterou má nejblíže,
vlastní pole s pobočkami - nemusí se dopočítávat, pokud už jsou údaje o nejbližší pobočce v databázi; pak se ke každému kontaktu jen přiřadí předvyplněné pole s nejbližší pobočkou,
u obou možností je možné nastavit
maximální vzdálenost poboček v km (tak, aby se kontaktu ukazovaly jen pobočky v určité vzdálenosti od jeho lokace),
ukládání jedné nebo více poboček - pokud se ukládá jen jedna (ta nejbližší), tak je nutné v tabulce Contacts vytvořit sloupec typu text, pokud více, pak sloupec typu pole,
zobrazení poboček je dále možné také ve widgetu v editoru šablony - může se nastavit, že se zobrazí všechny pobočky, nebo jen jedna, nebo jen ta nejbližší,
vlastní SQL tasky - např. 1x za týden se vypočítá a u všech kontaktů se aktualizuje vzdálenost od Prahy v km - potom je možnost vypodmínkovat, že pokud se kontakt nachází ve vzdálenosti např. 20 km od dané pobočky, tak něco zobrazíme.
Příklad použití:
Nejbližší pobočka - klient otevírá novou pobočku v Semilech a proto chce informovat pouze zákazníky v okolí Semil - podmínka je “chci vybrat kontakty v okruhu x km od nějaké souřadnice” tzn. je nutné zadat 2 údaje - souřadnice + počet km od dané souřadnice. Souřadnice je možné zjistit např. pomocí Google Maps, a to tak, že se vyhledá lokace, jejíž souřadnice jsou potřeba, a poté se v url vybere část se souřadnicemi viz screenshot.
Dynamické pobočky - widget, kde může být v každé rozesílce napsáno “vyzvedněte si zboží na prodejně” a podle informací z modulu se automaticky dopočítá nejbližší pobočka kontaktu.
2.4. Kontaktní politika
Modul zobrazuje přehled intenzity komunikace u jednotlivých kontaktů, tj. kolik zpráv v týdnu daný kontakt dostane. Díky tomu je možné sledovat, jestli v databázi není kontakt, který dostane příliš velký počet e-mailů týdně. Tento modul (počet bodů) se dá také používat při segmentaci, např. omezením jen na kontakty, co obdrželi maximálně X zpráv v posledních Y dnech.
Přehledy se ukazují za posledních 7 dní.
Pozor!
Do kontaktní politiky se počítají i testovací e-maily.
Nastavení:
Je nutné nastavit, kolik bodů má jednotlivý kontakt dostat za doručení každého mailu, a poté v nastavení šablony nastavit, na jaký počet bodů daná rozesílka půjde - tzn. je potřeba nastavit, že specifická šablona (rozesílka) bude rozeslána jen na kontakty, které mají (např.) 1 bod.
Příklad použití:
V segmentaci je možné omezit, že pokud kontakt nepřekročil určitý počet e-mailů, tak se mu daný e-mail (pro který se vytváří seznam kontaktů) ještě může poslat
tj. díky tomuto je možné zamezit posílání automatizací (a zajistit tak, že kontakt není spamován velkým počtem e-mailů - to by se mohlo stát, pokud by byl kontakt hodně aktivní na webu - tj. posílalo by se mu větší množství automatizací).
Používá se také pro prioritizování rozesílek - např. upřednostním přání k narozeninám před nwl.
2.5. Oblíbené kategorie
Modul funguje tak, že se do sloupce typu pole (je nutné vytvořit pole, nevytváří se automaticky) v tabulce Contacts ukládají ID oblíbených kategoriích každého kontaktu.
Nastavení:
Kontakty provádějí nějaké akce - zobrazení kategorie, zobrazení produktu, zakoupení produktu - každá akce má přiřazen určitý počet bodů (nejlépe čím dříve v čase se akce udála, tím méně bodů se za akci přiřadí). Poté se nastavuje minimální dosažený počet bodů k přiřazení oblíbené kategorie. Po zapnutí modulu přibude v šabloně nový zdroj dynamických produktů.
Volby:
“Dodržovat strom kategorií” - je možné vybrat úroveň zanoření kategorií.
“Přidat body všem nadřazeným kategoriím” - pokud si zákazník zakoupí produkt, tak se automaticky přiřadí bod nadřazeným kategoriím nad ním, tzn. zákazník si koupí bílé tričko s límečkem, bod za nákup se přiřadí i kategoriím “nad tím” tj. bíle triko, pánské triko, triko s límečkem.
“Přidat body pouze konkrétní kategorii”- umožňuje vybrat, jestli bod přidávat do celého stromu kategorií, nebo jen té jedné úrovni, ve které se nakoupí
jednotlivé úrovně kategorií lze poznat podle struktury e-shopu -1. úroveň je ta, co nemá ID rodiče.
“Vynutit přiřazení pouze pokud je oblíbená pouze jedna hlavní kategorie” - tato možnost přiřadí oblíbenou kategorie, pouze v případě, že u kontaktu existuje jen jedna hlavní kategorie (např. Pokud má kontakt oblíbenou kategorii “Psi” i “Kočky” pak se ani jedna z těchto kategorií neoznačí jako oblíbená. Naopak pokud má kontakt oblíbenou kategorii jen jednu, tedy např. “Psi”, pak se tato kategorie přiřadí ke kontaktu jako oblíbená kategorie).
Příklad použití - kampaně upozorní na slevu produktu v oblíbené kategorii, upozornění na naskladnění produktu v oblíbené kategorii.
Tip:
Je nutné se zamyslet, zdali využít modul “Oblíbené kategorie” nebo “Oblíbené značky”- u někoho bude větší věrnost ke kategoriím (např. nábytek) a tedy bude vhodnější používat hlavně modul “Oblíbené kategorie”, jinde ke značkám (např. fashion), zde by tedy dávalo větší smysl použít modul “Oblíbené značky”.
2.6. Oblíbené značky
Modul fungující na stejném principu jako modul oblíbené kategorie (viz výše), tj. do sloupce typu pole se ukládají ID oblíbených značek každého kontaktu.
Nastavení:
Kontakty provádějí nějaké akce - zobrazení produktu, zakoupení produktu - každá akce má přiřazen určitý počet bodů (nejlépe čím dříve v čase se akce udála, tím méně bodů se za akci přiřadí). Poté se nastavuje minimální dosažený počet bodů k přiřazení oblíbeného produktu.
Příklad použití - kampaně sleva produktu oblíbené značky, nově naskladněné produkty oblíbené značky.
2.7. Oslovení
Modul automatizovaně generuje oslovení a data svátku ze jména, příjmení a pohlaví dle lokálních gramatických pravidel.
Když se modul zapíná, je nutné zkontrolovat, jestli je u všech webů vše správně vyplněné - tj. poté, co je vše vyplněno a uloženo ve výchozím nastavení, je nutné zvlášť zkontrolovat nastavení všech webů a modul zapnout až po této kontrole.
Nastavení:
Je nutné vybrat pole (v databázi), ve kterém je křestní jméno a příjmení, poté je nutné vybrat název sloupců, do kterých se mají výsledky vygenerovat - pohlaví, oslovení 5. pádem pro jméno, oslovení 5. pádem pro příjmení, datum svátku, a také jakým způsobem se má označit, pokud zjistíme, že je kontakt muž, nebo že je kontakt žena - po vyplnění všech polí a uložení výchozích nastavení je modul zapnutý a do druhého dne se pro kontakty v databázi vyplní jejich oslovení a datum svátku.
Vytvořené sloupce musí být typu: nameday=datum, gender a vocativy =text.
2.8. Průměrná aktivita kontaktů
Modul, díky kterému se v segmentaci a v databázi objeví nová pole - avg open rate (_avg_or_90) a avg click rate (_avg_cr_90), která umožňují provádět segmentaci na základě průměrné click rate nebo open rate za posledních 90 dní.
Je možné zjistit aktivitu i za období kratší než 90 dní, je ale nutné vytvořit vlastní SQL task.
Nastavení:
nenastavuje se, stačí jen zapnout - po zapnutí se u každého kontaktu uloží percentuální vyjádření průměrného CR a OR.
Příklad použití - tento modul se využívá k segmentaci kontaktů, např. je možné vyloučit kontakty, které otevřely např. jen jeden mail ze 100 (za posledních 90 dní).
2.9. RFM segmentace
Modul využívá RFM metodu k analýze hodnoty zákazníků ve třech oblastech: Recency (před kolika dny zákazník naposledy nakoupil), Frequency (jak často nakupuje) a Monetary (průměrná hodnota jeho objednávky).
Modul tedy pracuje se třemi dimenzemi - každé dimenzi je možné přiřadit hodnotu od 1 do 3 bodů. Dimenze jsou následující:
Recency (aktuálnost) = před kolika dny zákazník nakoupil
Pro představu uvádíme níže uvedený příklad:
Plný počet bodů, tedy 3 dostane zákazník, který nakoupil v posledních 46 dnech
je-li objednávka starší než 46 dní a zároveň mladší než 116 dnů, tak dostane 2 body,
pokud zákazník nakoupil před více než 117 dny, dostane 1 bod.
Počet dní od poslední objednávky, který rozhoduje o přiřazení do jednotlivých úrovní, je možné si nastavit libovolně.
Frequency = jak často zákazník nakupuje
Zde se definuje, kolik bodů má zákazník obdržet za jednu objednávku. Níže je opět uveden příklad.
Tj. pokud má zákazník 2 objednávky tak dostane 2 body,
pokud má více než 2 objednávky, obdrží 3 body.
Počty objednávek pro jednotlivé bodové hodnoty je možné nastavit libovolně.
Monetary = jaká je průměrná hodnota objednávky
Pro lepší představu práce s touto dimenzí je možné použít níže uvedený příklad.
Je-li průměrná hodnota objednávky do 1325 Kč, obdrží zákazník 1 bod,
pokud je průměrná hodnota objednávky nad 1325 ale méně než 2824 Kč, dostane 2 body,
pokud je průměrná hodnota objednávky vyšší než 2824 Kč, obdrží zákazník 3 body.
Hodnoty objednávek pro jednotlivé úrovně je možné nastavit libovolně.
Podle výše zmíněných dimenzí (R, F, M) se ke každému zákazníkovi přiřazují body, které ho definují.
Hodnoty se následně doplňují do konkrétních sloupců v tabulce kontaktů (sloupce není nutné vytvářet, vytváří se automaticky, zapnutím modulu).
Díky RFM segmentaci je možné kombinací jednotlivých dimenzí vytvářet segmenty zákazníků, na které je následně možné cílit specifickou komunikaci.
Pokud jsou například v každé dimenzi vytvořeny 3 skupiny, pak bude možné získat až 27 různých kombinací (tedy různých segmentů).
Příklady segmentů vytvořených díky RFM segmentaci:
loajální zákazníci - zákazníci, kteří nakupují opakovaně a nákupy jsou provedeny v aktuální době (tedy vyšší hodnoty dimenze frequency a recency),
VIP zákazníci - zákazníci, kteří nakupují často a za vyšší částky (tedy vyšší hodnoty dimenze frequency a monetary). Tyto zákazníky je vhodné si “rozmazlovat”. Je např. možné je “využít” jako brand ambasadory, případně poslat preview verzi produktů atd. Je důležité, aby věděli, že jsou bráni jako VIP. (Např. “Vy jste naši srdcaři, tady máte od nás něco navíc” nebo “Tady máte od nás nabídku, která pro ostatní zákazníky ještě není veřejná”).
Pozor!
U tohoto segmentu je vhodné se rozmyslet, zda posílat slevy. Pokud zákazníci nakupují často i beze slev, pak by bylo zbytečné jim je nabízet, tj. slevy nabízím zákazníkům, kteří často nenakupují, nebo nakupují v nižších hodnotách či ve slevách).
zvyšování frekvence - zákazníci, kteří objednali nedávno, ale neobjednávají často (tedy vyšší hodnota dimenze recency a nižší hodnota dimenze frequency). Zde je cílem komunikace zvýšit frekvenci objednávek - zaměření by tedy mělo být na kampaně pobízející k dalšímu nákupu, např. je možné odeslat slevový kupón s omezenou platností na 3 dny.
noví zákazníci - zákazníci, kteří nakoupili nedávno (vysoká hodnota dimenze recency). Cílem komunikace je přimět zákazníka k dalšímu nákupu - statisticky je u zákazníků, kteří udělají druhou objednávku, vyšší pravděpodobnost, že udělají i další.
Pozor!
Zákazníky, kteří nakoupili nedávno, není dobré “tlačit” k dalšímu nákupu hned (je zde menší pravděpodobnost, že nakoupí znovu po krátké době). Proto je vhodnější zaměřit se na celkovou spokojenost zákazníka a připomínání se. Je možné např. poslat hodnocení nákupu, dotazník spokojenosti, zeptat se co je možné zlepšit a zdali byli spokojeni.
nárazoví zákazníci - zákazníci, kteří nakupují zřídka a mají odmlku od posledního nákupu (tedy nízká hodnota dimenze frequency a nízká hodnota dimenze recency). Zde je cílem komunikace připomenout se s nabídkou produktů, příp. slevou.
Pozor!
Zde může vzniknout specifický segment “mrtví” zákazníci - tedy zákazníci, kteří vytvořili poslední objednávku před např. více jak 300 dny. U těchto zákazníků je vhodné rozmyslet se, zdali vůbec vynakládat úsilí do komunikace. Případně naopak, jednat “agresivně” a posílat e-mail každý den - záleží na vybrané komunikační strategii společnosti.
odcházející zákazníci - zákazníci, kteří dříve nakupovali často (třeba i za více peněz), ale už se odmlčují (tedy vyšší hodnota dimenze frequency, příp. i monetary a nízká hodnota dimenze recency). Zde je cílem se zákazníkům znovu připomenout a pokusit se je roznakupovat - reaktivační kampaně.
Pozor!
Jinak se motivují zákazníci, kteří objednávají za větší částky a jinak ti, kteří nakupují za menší částky - v tomto případě by bylo na místě vytvořit dva segmenty - jeden s vysokou hodnotou dimenze frequency a nízkou hodnotou monetary a recency - je možné nabídnout slevu, produkty k nákupu zdarma, případně nabídnout doporučené produkty v nižší hodnotě, a druhý s vysokou hodnotou dimenze frequency, vysokou hodnotou monetary a nízkou hodnotou recency - k nákupu nad určitou částku je možné nabídnout nějaký benefit, případně doporučit produkty vyšší cenové kategorie.
Nastavení:
pro každou dimenzi je možné nastavit limity toho, kolik bodů za každou akci kontakt dostane, např. když nakoupí v posledních 46 dnech dostane 3 body, pokud mezi 46 a 116 dny pak 2 body, pokud více než 116 dní tak 1 bod,
v grafech u každé dimenze je možné vidět, kolik kontaktů nakoupilo v posledních např. 30 dnech atd.
Příklad použití:
V segmentaci je po zapnutí tohoto modulu možné využívat hodnoty _rfm_r = recency, _rfm_f = frequency, _rfm_m= monetary, _rfm_ score = součet všech 3 hodnot.
Tyto údaje je možné využít i přes funkci time travel např. rfm score je teď 8 a rfm score včera bylo 9 - díky tomuto jsou vysegmentováni VIP zákazníci, kteří přestávají nakupovat (na základě toho, že score kleslo o 1 bod).