A/B testování se doporučuje spouštět na co největším vzorku z databáze. Čím větší vzorek testovaných, tím nižší je výsledná odchylka a výsledek testování je tedy přesnější.
Note |
---|
Pozor!
|
Předmět - doporučuje se testovat na co největším vzorku kontaktů
Lze rozdělit např. na 50 % (na 25 % se pošle varianta A a na 25 % varianta B) + nastavení časového sledu (doporučuje se min. 4h - 24h) => na zbylých 50 % se pak pošle vítězná varianta (tj. varianta, která má větší open rate).
tímto druhem A/B testování je možné zvýšit pravděpodobnost většího OR, než kterého by bylo dosaženo, kdyby byla rozesílka poslána i na nevítěznou variantu.
Opět se zadává Předmět a Preheader + u druhého testovacího mailu se volí jiné klíčové slovo.
V rámci A/B testování předmětu není nutné do varianty B vkládat znovu stejnou šablonu e-mailu, jako je použita ve variantě A. Daná šablona se do varianty B vloží automaticky (lze ověřit v náhledu před odesláním rozesílky).
Obsah - je závislý na míře prokliku (click rate)
Testují se různé verze e-mailů (až 4 verze), které mají odlišnosti v obsahu a testováním se zjišťuje, ve které verzi bude větší click rate.
Testovat se mohou např. tlačítka, počty/layouty produktů v e-mailu nebo layout e-mailu.
Stejně jako u předmětu se vybere část databáze, na kterou se mají odlišné verze poslat (A;B - může být i C a D), zbylé části databáze se poté rozešle vítězná varianta (tj. varianta s nejvíce prokliky).
Effectivity - hodnocení na základě kombinace obsahu a předmětu
V tomto případě jsou e-maily hodnoceny na základě jejich efektivity; efektivita je měřena jako poměr otevřených e-mailů a prokliků na web > vítěznou variantou je tedy verze, která získala nejvíce prokliků na web.
Tím, že je to kombinace hodnocení na základě otevření a obsahu, tak je možné, že tato možnost nebude mít takovou vypovídací hodnotu, jakou by si zákazník představoval - nevíme totiž, díky jakému prvku e-mailu se zákazník na web prokliknul, a tudíž nevíme, co přesně dále využívat. Proto je nutné se v případě této volby ujistit, co přesně chce zákazník testovat a zdali tato volba testování bude nejvhodnější.
Nastavení je stejné, jako u předešlých testování (jen zvolím možnost “Effectivity).
Bez vyhodnocení - neukazuje se žádná vítězná varianta, používáme, když nechceme posílat vítěznou variantu, ale poslat rovnou všem různé varianty
Na této volbě se prokazují hypotézy, např. se tímto způsobem testuje senzitivita lidí na emotikony nebo na “sexy” slova v předmětu (sleva, levný atd.).
Note |
---|
Pozor!
|